Średnia PL110,39EUR/MWh
PL minus DE+10,09EUR/MWh
Ujemne rekordy PL0z 24
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-9347711903-15
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to 30,95 EUR/MWh (15 marca 2026, 13:00). Najwyższy: 206,10 EUR/MWh (15 marca 2026, 20:00). Rozpiętość 175,14 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

W dostępnych godzinowych agregatach Polski nie było wartości poniżej zera. Nie dowodzi to braku ujemnego pojedynczego kwadransa: agregacja może wygładzić krótkie skrajności.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 24. Polska była droższa w 13 z nich, czyli 54,2%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 10,09 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -4,90 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Węgry (15 marca 2026, 12:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 206,10 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Polska (15 marca 2026, 20:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 600 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)126,9470,25157,99024
Polska110,3930,95206,10024
Austria110,1944,41156,18024
Czechy105,7737,20153,19024
Słowenia102,6127,81157,14024
Niemcy (DE-LU)100,3036,46149,12024
Słowacja97,2512,72158,84024
Dania (DK1)96,4636,46137,34024
Holandia96,2031,86140,86024
Chorwacja95,9314,29156,71024
Irlandia (SEM)94,3523,97152,98024
Węgry91,36-4,90155,23324
Belgia89,8726,13139,50024
Bułgaria86,400,00155,49024
Rumunia86,400,00155,49024
Grecja84,41-1,01155,49524
Francja63,330,08138,58024
Szwecja (SE3)59,2934,8078,75024
Litwa39,8012,1391,41024
Łotwa39,8012,1391,41024
Finlandia37,7321,6659,43024
Estonia34,6312,9559,47024
Portugalia6,55-2,1035,01924
Hiszpania6,44-2,1035,01924

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz