Średnia PL97,59EUR/MWh
PL minus DE+9,44EUR/MWh
Ujemne rekordy PL7z 167
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-11449815303-2303-2403-2503-2603-2703-2803-29
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -32,03 EUR/MWh (25 marca 2026, 08:00). Najwyższy: 259,62 EUR/MWh (23 marca 2026, 18:00). Rozpiętość 291,65 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 7 z 167 polskich obserwacji, czyli 4,2% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 167. Polska była droższa w 104 z nich, czyli 62,3%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 9,44 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -32,03 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (25 marca 2026, 08:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 274,11 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Węgry (23 marca 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4175 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)142,3911,99224,630167
Węgry120,231,39274,110167
Austria114,361,26251,150167
Słowacja114,021,62257,850167
Chorwacja113,251,39250,060167
Słowenia112,501,39248,840167
Czechy106,191,26257,920167
Rumunia105,540,01255,970167
Irlandia (SEM)104,070,00227,810167
Bułgaria102,510,01224,630167
Polska97,59-32,03259,627167
Grecja96,720,00224,630167
Niemcy (DE-LU)88,16-2,10263,0114167
Holandia87,30-2,03249,505167
Belgia82,70-0,71227,853167
Dania (DK1)80,70-0,01257,552167
Francja64,70-0,02214,6511167
Litwa64,06-1,33245,944167
Łotwa48,82-1,33245,944167
Estonia43,133,53240,190167
Szwecja (SE3)33,281,65116,640167
Hiszpania17,89-9,83151,8353167
Portugalia17,74-9,83151,8352167
Finlandia14,032,6350,020167

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz