Średnia PL113,79EUR/MWh
PL minus DE+7,65EUR/MWh
Ujemne rekordy PL10z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-124510216003-1603-1703-1803-1903-2003-2103-22
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -23,41 EUR/MWh (18 marca 2026, 10:00). Najwyższy: 218,08 EUR/MWh (20 marca 2026, 19:00). Rozpiętość 241,48 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 10 z 168 polskich obserwacji, czyli 6,0% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 127 z nich, czyli 75,6%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 7,65 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -23,41 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (18 marca 2026, 10:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 348,88 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Irlandia (SEM) (20 marca 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)152,1617,46348,880168
Włochy (IT-North)148,9760,41210,010168
Węgry121,930,19256,940168
Słowacja118,710,41231,170168
Austria117,640,00218,570168
Słowenia116,880,08212,500168
Czechy114,95-2,72219,572168
Chorwacja114,490,10203,360168
Polska113,79-23,41218,0810168
Niemcy (DE-LU)106,14-11,76214,388168
Rumunia105,920,01206,440168
Dania (DK1)105,27-0,01214,382168
Bułgaria104,150,01205,510168
Holandia101,35-15,73208,988168
Grecja100,130,00205,510168
Belgia93,49-6,81195,508168
Litwa82,59-0,44214,502168
Łotwa66,02-0,44211,502168
Szwecja (SE3)62,75-1,14181,772168
Estonia48,662,01209,400168
Francja46,90-3,53179,9317168
Hiszpania35,32-3,53190,2327168
Portugalia34,89-2,76190,2326168
Finlandia16,120,29101,030168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz