Średnia PL105,94EUR/MWh
PL minus DE-3,15EUR/MWh
Ujemne rekordy PL9z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-11429614904-1304-1404-1504-1604-1704-1804-19
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -33,83 EUR/MWh (18 kwietnia 2026, 10:00). Najwyższy: 228,32 EUR/MWh (14 kwietnia 2026, 20:00). Rozpiętość 262,16 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 9 z 168 polskich obserwacji, czyli 5,4% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 109 z nich, czyli 64,9%. Średnia różnica PL minus DE wynosi -3,15 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane nie potwierdzają tezy, że Polska była średnio droższa od Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -46,58 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Słowenia (13 kwietnia 2026, 14:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 287,14 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Irlandia (SEM) (18 kwietnia 2026, 22:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)135,2945,10287,140168
Włochy (IT-North)124,8512,25189,860168
Węgry110,47-5,15278,008168
Dania (DK1)110,3321,79232,690168
Niemcy (DE-LU)109,09-4,08234,286168
Austria107,98-5,89212,177168
Holandia107,96-3,01224,333168
Czechy106,46-4,89225,097168
Belgia106,18-3,01190,073168
Polska105,94-33,83228,329168
Rumunia105,45-5,19231,8210168
Chorwacja104,65-23,86206,4012168
Słowacja104,52-5,00224,6910168
Słowenia104,03-46,58208,4713168
Bułgaria98,36-5,19200,0110168
Grecja93,87-6,91200,0124168
Litwa86,3013,66191,890168
Łotwa85,9212,38191,890168
Estonia85,5712,38180,850168
Finlandia85,0212,56178,100168
Szwecja (SE3)75,9217,17174,750168
Francja70,93-4,28165,0816168
Portugalia51,04-4,28134,6619168
Hiszpania50,38-4,28134,6635168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz