Średnia PL69,76EUR/MWh
PL minus DE+7,16EUR/MWh
Ujemne rekordy PL30z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-10296810604-2704-2804-2904-3005-0105-0205-03
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -469,23 EUR/MWh (1 maja 2026, 13:00). Najwyższy: 190,57 EUR/MWh (27 kwietnia 2026, 20:00). Rozpiętość 659,80 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 30 z 168 polskich obserwacji, czyli 17,9% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 129 z nich, czyli 76,8%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 7,16 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -500,00 EUR/MWh. Jeden z 4 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Czechy (1 maja 2026, 13:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 291,80 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Węgry (28 kwietnia 2026, 20:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)168,8054,79265,730168
Włochy (IT-North)108,870,00172,610168
Rumunia87,43-9,99255,159168
Dania (DK1)79,03-16,00195,4521168
Chorwacja78,68-326,53181,5924168
Bułgaria77,95-9,99194,1210168
Węgry77,73-500,00291,8034168
Słowenia76,02-473,75174,6923168
Grecja74,68-9,99194,1228168
Polska69,76-469,23190,5730168
Austria68,87-496,86171,7129168
Słowacja65,45-500,00184,6336168
Holandia64,75-498,44203,6637168
Czechy64,60-500,00180,9136168
Niemcy (DE-LU)62,59-499,00195,4542168
Belgia59,22-497,91198,4035168
Portugalia56,34-2,00125,4116168
Hiszpania56,06-2,10125,4118168
Łotwa47,64-2,78174,036168
Litwa47,61-4,83174,036168
Szwecja (SE3)45,83-4,68162,6810168
Estonia40,23-2,10174,034168
Finlandia31,14-2,09127,884168
Francja12,45-496,86105,2747168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz