Średnia PL115,16EUR/MWh
PL minus DE+1,23EUR/MWh
Ujemne rekordy PL5z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-11429414705-0405-0505-0605-0705-0805-0905-10
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -1,94 EUR/MWh (10 maja 2026, 13:00). Najwyższy: 256,08 EUR/MWh (4 maja 2026, 20:00). Rozpiętość 258,01 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 5 z 168 polskich obserwacji, czyli 3,0% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 99 z nich, czyli 58,9%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 1,23 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -6,91 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Austria (4 maja 2026, 11:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 310,10 EUR/MWh; jeden z 2 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Bułgaria (9 maja 2026, 00:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)153,5681,53245,250168
Włochy (IT-North)132,1527,25198,050168
Rumunia123,21-0,01310,103168
Węgry122,62-1,71300,006168
Słowenia117,76-2,37222,488168
Chorwacja117,37-1,29226,675168
Polska115,16-1,94256,085168
Niemcy (DE-LU)113,93-2,17266,849168
Dania (DK1)113,382,59218,180168
Austria111,41-6,91231,3914168
Bułgaria111,29-0,01310,103168
Czechy110,67-2,02250,1510168
Holandia109,28-4,00220,3610168
Słowacja107,99-1,71249,559168
Grecja106,18-0,06255,599168
Belgia105,61-0,31173,127168
Litwa100,376,29211,190168
Łotwa100,206,29211,190168
Szwecja (SE3)87,542,70211,190168
Estonia79,306,29211,190168
Francja73,95-0,56154,759168
Finlandia70,656,30211,190168
Hiszpania59,76-0,82154,757168
Portugalia58,55-0,82140,887168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz