Średnia PL110,63EUR/MWh
PL minus DE+11,76EUR/MWh
Ujemne rekordy PL0z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-10398813805-1105-1205-1305-1405-1505-1605-17
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to 0,81 EUR/MWh (17 maja 2026, 11:00). Najwyższy: 211,56 EUR/MWh (14 maja 2026, 20:00). Rozpiętość 210,75 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

W dostępnych godzinowych agregatach Polski nie było wartości poniżej zera. Nie dowodzi to braku ujemnego pojedynczego kwadransa: agregacja może wygładzić krótkie skrajności.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 140 z nich, czyli 83,3%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 11,76 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -2,20 EUR/MWh. Jeden z 2 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Niemcy (DE-LU) (16 maja 2026, 13:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 288,88 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Rumunia (13 maja 2026, 21:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)132,0679,70231,630168
Włochy (IT-North)124,6711,00176,430168
Rumunia116,090,02288,880168
Węgry115,640,02278,850168
Chorwacja110,730,01226,430168
Polska110,630,81211,560168
Słowenia109,110,01207,020168
Bułgaria108,380,02231,270168
Austria106,93-0,02183,772168
Czechy101,840,00166,460168
Słowacja101,470,02172,290168
Dania (DK1)99,615,06171,270168
Niemcy (DE-LU)98,87-2,20171,275168
Litwa96,377,12169,650168
Łotwa96,377,12169,650168
Holandia94,24-1,43165,884168
Belgia90,29-0,84165,754168
Grecja87,19-0,88173,5815168
Szwecja (SE3)86,056,40145,280168
Estonia76,376,06149,100168
Finlandia71,643,80140,090168
Portugalia50,17-0,91187,5712168
Hiszpania49,83-0,91187,5717168
Francja44,02-0,10123,4714168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz