Średnia PL108,91EUR/MWh
PL minus DE+3,49EUR/MWh
Ujemne rekordy PL9z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-11439815305-1805-1905-2005-2105-2205-2305-24
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -74,60 EUR/MWh (24 maja 2026, 13:00). Najwyższy: 255,98 EUR/MWh (18 maja 2026, 20:00). Rozpiętość 330,57 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 9 z 168 polskich obserwacji, czyli 5,4% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 135 z nich, czyli 80,4%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 3,49 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -112,21 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Węgry (24 maja 2026, 13:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 265,89 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Słowenia (18 maja 2026, 20:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)135,6378,15247,700168
Włochy (IT-North)120,840,00193,000168
Austria109,55-76,28263,6715168
Rumunia109,26-5,00262,1112168
Węgry109,14-112,21261,2915168
Polska108,91-74,60255,989168
Chorwacja106,85-60,79265,0415168
Czechy106,84-78,44257,3015168
Słowenia106,40-70,12265,8919168
Słowacja106,40-83,21259,3115168
Dania (DK1)105,92-30,00250,9015168
Bułgaria105,60-5,00247,8812168
Niemcy (DE-LU)105,42-75,94250,9015168
Holandia100,65-75,75229,4115168
Belgia97,47-75,64212,3415168
Litwa89,75-13,55191,2810168
Łotwa89,58-13,55191,2810168
Grecja87,70-5,00247,8822168
Szwecja (SE3)73,27-13,07166,818168
Estonia63,60-9,57183,448168
Finlandia52,11-9,57144,708168
Francja48,94-75,37132,0733168
Hiszpania48,48-2,53132,0735168
Portugalia48,20-2,10132,0720168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz