Średnia PL96,08EUR/MWh
PL minus DE+1,17EUR/MWh
Ujemne rekordy PL19z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-10388513205-2505-2605-2705-2805-2905-3005-31
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -12,98 EUR/MWh (27 maja 2026, 16:00). Najwyższy: 364,59 EUR/MWh (28 maja 2026, 20:00). Rozpiętość 377,57 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 2 rekordy osiągnęły co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 19 z 168 polskich obserwacji, czyli 11,3% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 108 z nich, czyli 64,3%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 1,17 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -50,42 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Austria (25 maja 2026, 14:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 393,94 EUR/MWh; jeden z 3 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Niemcy (DE-LU) (28 maja 2026, 20:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)138,1892,69217,500168
Włochy (IT-North)123,8716,01204,330168
Węgry105,20-10,53349,2812168
Rumunia103,37-1,17299,478168
Chorwacja100,94-1,11320,048168
Słowenia100,60-1,09320,048168
Austria96,18-50,42327,4519168
Polska96,08-12,98364,5919168
Słowacja96,03-20,66349,2815168
Czechy95,93-27,34351,4620168
Niemcy (DE-LU)94,90-29,30393,9429168
Bułgaria93,41-1,17228,538168
Holandia92,17-42,00375,3128168
Belgia91,82-12,77369,9118168
Dania (DK1)91,53-25,81393,9421168
Grecja86,66-1,17228,5316168
Litwa68,64-2,00330,539168
Łotwa68,61-2,00330,539168
Francja61,92-15,89159,6022168
Portugalia61,07-2,10159,6024168
Hiszpania60,70-2,10159,6026168
Szwecja (SE3)57,27-1,82175,878168
Estonia37,13-0,67183,505168
Finlandia30,81-0,67109,505168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz