Średnia PL105,76EUR/MWh
PL minus DE+10,14EUR/MWh
Ujemne rekordy PL10z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-124810816806-0106-0206-0306-0406-0506-0606-07
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -5,08 EUR/MWh (7 czerwca 2026, 09:00). Najwyższy: 340,63 EUR/MWh (1 czerwca 2026, 20:00). Rozpiętość 345,71 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 2 rekordy osiągnęły co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 10 z 168 polskich obserwacji, czyli 6,0% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 119 z nich, czyli 70,8%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 10,14 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -45,38 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Słowacja (7 czerwca 2026, 14:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 355,25 EUR/MWh; jeden z 3 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Niemcy (DE-LU) (1 czerwca 2026, 20:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)130,653,20175,160168
Irlandia (SEM)116,425,59220,810168
Polska105,76-5,08340,6310168
Węgry103,15-44,74338,7613168
Rumunia102,33-20,96193,189168
Bułgaria100,92-4,99193,189168
Słowenia99,62-44,11282,3614168
Chorwacja99,29-43,53263,5013168
Czechy98,05-44,85333,0016168
Słowacja97,96-45,38334,4816168
Austria97,88-44,53302,7414168
Litwa97,750,65326,760168
Łotwa97,590,65326,760168
Dania (DK1)97,23-28,34355,259168
Niemcy (DE-LU)95,62-44,74355,2516168
Holandia91,59-44,71321,0615168
Grecja89,28-4,99193,189168
Belgia88,60-44,69221,2013168
Szwecja (SE3)85,40-0,05257,041168
Estonia77,820,65326,760168
Finlandia71,701,06227,490168
Portugalia56,97-1,25145,2819168
Hiszpania56,77-2,10145,2836168
Francja22,64-44,66145,2838168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz