Średnia PL100,86EUR/MWh
PL minus DE+14,41EUR/MWh
Ujemne rekordy PL10z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-11419314506-0806-0906-1006-1106-1206-1306-14
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -22,08 EUR/MWh (14 czerwca 2026, 13:00). Najwyższy: 207,39 EUR/MWh (10 czerwca 2026, 20:00). Rozpiętość 229,46 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 10 z 168 polskich obserwacji, czyli 6,0% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 119 z nich, czyli 70,8%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 14,41 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -45,87 EUR/MWh. Jeden z 12 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Austria (13 czerwca 2026, 13:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 293,63 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Irlandia (SEM) (14 czerwca 2026, 03:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)129,6428,30293,630168
Włochy (IT-North)124,610,25181,280168
Polska100,86-22,08207,3910168
Węgry98,71-45,87235,0016168
Rumunia97,36-45,87235,0017168
Bułgaria93,56-24,97196,7917168
Chorwacja92,02-45,87196,2716168
Grecja91,51-24,97196,7923168
Litwa90,79-0,00216,821168
Łotwa90,79-0,00216,821168
Słowenia90,48-45,87195,3117168
Słowacja88,58-45,87203,1120168
Czechy88,13-45,87205,3120168
Niemcy (DE-LU)86,44-45,87213,9820168
Dania (DK1)86,07-28,95213,9814168
Austria85,58-45,87195,8323168
Holandia84,88-45,87206,6320168
Belgia83,45-45,87183,9419168
Estonia69,41-0,00216,821168
Szwecja (SE3)66,55-0,31188,147168
Finlandia51,340,01205,910168
Portugalia45,74-2,00137,4333168
Hiszpania45,42-2,10137,4346168
Francja26,21-45,87118,9548168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz