Średnia PL106,10EUR/MWh
PL minus DE+2,73EUR/MWh
Ujemne rekordy PL7z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-124510115706-1506-1606-1706-1806-1906-2006-21
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -0,02 EUR/MWh (20 czerwca 2026, 13:00). Najwyższy: 404,88 EUR/MWh (18 czerwca 2026, 20:00). Rozpiętość 404,90 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 2 rekordy osiągnęły co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 7 z 168 polskich obserwacji, czyli 4,2% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 101 z nich, czyli 60,1%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 2,73 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -3,72 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Austria (21 czerwca 2026, 09:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 467,26 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Holandia (18 czerwca 2026, 21:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)145,4288,09244,800168
Włochy (IT-North)128,041,25180,000168
Węgry109,16-0,02389,616168
Belgia108,53-0,02445,858168
Holandia106,76-1,60467,2610168
Polska106,10-0,02404,887168
Rumunia104,85-0,02386,806168
Słowacja104,72-0,02396,217168
Niemcy (DE-LU)103,36-2,90441,9213168
Dania (DK1)103,00-0,02455,524168
Chorwacja102,36-0,02374,206168
Słowenia102,01-0,02369,766168
Czechy100,67-0,02405,467168
Austria99,73-3,72381,759168
Bułgaria87,58-0,02167,206168
Portugalia85,54-0,81158,609168
Grecja85,50-0,78167,2031168
Hiszpania83,14-0,81158,6013168
Francja83,13-0,02155,907168
Litwa80,77-0,04223,945168
Łotwa80,37-0,04223,945168
Szwecja (SE3)60,18-0,16163,205168
Estonia49,75-0,04223,948168
Finlandia24,29-0,03107,2810168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz