Średnia PL133,77EUR/MWh
PL minus DE-3,36EUR/MWh
Ujemne rekordy PL3z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-176414422406-2206-2306-2406-2506-2606-2706-28
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -0,74 EUR/MWh (28 czerwca 2026, 13:00). Najwyższy: 629,92 EUR/MWh (24 czerwca 2026, 20:00). Rozpiętość 630,66 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 11 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 3 z 168 polskich obserwacji, czyli 1,8% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 72 z nich, czyli 42,9%. Średnia różnica PL minus DE wynosi -3,36 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane nie potwierdzają tezy, że Polska była średnio droższa od Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -2,04 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Holandia (28 czerwca 2026, 13:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 933,28 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Belgia (24 czerwca 2026, 21:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Węgry149,92-0,34604,833168
Irlandia (SEM)149,355,54407,270168
Rumunia148,740,00601,440168
Belgia148,340,03933,280168
Włochy (IT-North)145,1259,75295,250168
Słowacja143,61-0,58613,523168
Holandia139,14-2,04799,364168
Chorwacja139,090,03586,850168
Dania (DK1)137,961,50696,040168
Niemcy (DE-LU)137,13-0,91665,823168
Słowenia136,310,05583,460168
Polska133,77-0,74629,923168
Czechy133,40-0,80624,063168
Austria132,99-1,23588,324168
Francja115,750,00313,360168
Bułgaria104,290,00238,720168
Litwa100,256,72269,090168
Grecja100,03-0,78238,7224168
Łotwa97,096,72269,090168
Portugalia87,39-0,01177,002168
Hiszpania87,37-0,01177,002168
Szwecja (SE3)74,856,72194,270168
Estonia64,441,48260,320168
Finlandia40,811,48128,080168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz