Średnia PL103,84EUR/MWh
PL minus DE-1,60EUR/MWh
Ujemne rekordy PL20z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-155713020206-2906-3007-0107-0207-0307-0407-05
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -57,21 EUR/MWh (5 lipca 2026, 17:00). Najwyższy: 512,90 EUR/MWh (30 czerwca 2026, 20:00). Rozpiętość 570,11 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 6 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 20 z 168 polskich obserwacji, czyli 11,9% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 69 z nich, czyli 41,1%. Średnia różnica PL minus DE wynosi -1,60 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane nie potwierdzają tezy, że Polska była średnio droższa od Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -57,21 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (5 lipca 2026, 17:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 1041,47 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Słowenia (30 czerwca 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Rumunia164,33-0,17954,598168
Węgry162,04-0,27923,088168
Chorwacja142,57-0,35960,007168
Słowacja140,40-1,32734,637168
Słowenia137,11-0,461041,477168
Włochy (IT-North)135,220,00206,200168
Irlandia (SEM)126,379,73231,110168
Bułgaria114,54-0,02405,435168
Grecja112,74-0,01405,4315168
Belgia112,08-9,32562,2813168
Holandia109,98-9,56553,5118168
Austria106,58-12,02331,5215168
Niemcy (DE-LU)105,43-10,31504,7728168
Czechy104,50-4,10452,3112168
Polska103,84-57,21512,9020168
Dania (DK1)96,07-5,10534,1023168
Litwa80,532,43563,040168
Francja78,60-8,65200,7029168
Łotwa77,922,43563,040168
Portugalia63,26-0,79160,3224168
Hiszpania63,20-0,79160,3225168
Szwecja (SE3)50,972,01170,290168
Estonia47,722,07414,600168
Finlandia25,57-9,5170,893168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz