Średnia PL107,37EUR/MWh
PL minus DE+9,04EUR/MWh
Ujemne rekordy PL4z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-10398713607-0607-0707-0807-0907-1007-1107-12
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -9,00 EUR/MWh (8 lipca 2026, 10:00). Najwyższy: 209,38 EUR/MWh (9 lipca 2026, 21:00). Rozpiętość 218,38 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 4 z 168 polskich obserwacji, czyli 2,4% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 73 z nich, czyli 43,5%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 9,04 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -23,01 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Holandia (12 lipca 2026, 13:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 270,37 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Irlandia (SEM) (9 lipca 2026, 08:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)164,2449,71270,370168
Włochy (IT-North)143,8761,15201,900168
Słowenia111,07-0,05203,501168
Węgry110,95-0,05215,162168
Słowacja110,01-1,09207,007168
Chorwacja109,09-0,05204,031168
Belgia108,38-1,44250,145168
Rumunia108,19-0,19212,635168
Austria108,09-0,05204,131168
Portugalia107,74-1,08173,556168
Polska107,37-9,00209,384168
Grecja106,38-0,01205,582168
Bułgaria105,53-0,01205,582168
Czechy104,85-3,26208,109168
Holandia103,43-23,01231,2513168
Hiszpania102,04-1,11173,559168
Niemcy (DE-LU)98,33-10,71213,3116168
Dania (DK1)96,64-1,76217,885168
Francja92,42-1,11174,4313168
Litwa85,774,12209,460168
Łotwa85,774,12209,460168
Szwecja (SE3)55,133,82112,870168
Estonia44,721,51209,460168
Finlandia16,781,5039,850168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz