Średnia PL127,99EUR/MWh
PL minus DE+8,93EUR/MWh
Ujemne rekordy PL0z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-134911117307-1307-1407-1507-1607-1707-1807-19
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to 0,02 EUR/MWh (19 lipca 2026, 11:00). Najwyższy: 307,48 EUR/MWh (16 lipca 2026, 20:00). Rozpiętość 307,47 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 1 rekord osiągnął co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

W dostępnych godzinowych agregatach Polski nie było wartości poniżej zera. Nie dowodzi to braku ujemnego pojedynczego kwadransa: agregacja może wygładzić krótkie skrajności.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 101 z nich, czyli 60,1%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 8,93 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -5,00 EUR/MWh. Jeden z 2 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Niemcy (DE-LU) (19 lipca 2026, 14:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 372,55 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Słowenia (15 lipca 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)163,2983,92292,250168
Włochy (IT-North)160,7678,50230,030168
Słowenia134,010,02372,550168
Węgry131,630,02303,270168
Chorwacja130,250,02340,420168
Słowacja129,180,02304,340168
Austria128,32-0,13301,181168
Polska127,990,02307,480168
Rumunia127,600,02302,730168
Czechy123,97-0,02307,451168
Bułgaria121,300,04230,030168
Portugalia120,55-0,04205,424168
Hiszpania120,24-0,04205,424168
Niemcy (DE-LU)119,06-5,00311,6913168
Belgia118,82-4,46217,5210168
Grecja118,680,04230,030168
Dania (DK1)118,56-1,76306,699168
Francja115,63-3,46230,039168
Holandia112,62-4,82237,0713168
Litwa100,360,06256,570168
Łotwa96,350,06256,570168
Szwecja (SE3)63,160,51107,260168
Estonia51,19-0,02256,576168
Finlandia9,13-0,0229,206168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz