Średnia PL113,83EUR/MWh
PL minus DE+7,25EUR/MWh
Ujemne rekordy PL13z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-11419214307-2007-2107-2207-2307-2407-2507-26
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -13,65 EUR/MWh (26 lipca 2026, 09:00). Najwyższy: 202,08 EUR/MWh (24 lipca 2026, 21:00). Rozpiętość 215,73 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 13 z 168 polskich obserwacji, czyli 7,7% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 87 z nich, czyli 51,8%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 7,25 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -13,65 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (26 lipca 2026, 09:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 255,16 EUR/MWh; jeden z 2 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Hiszpania (23 lipca 2026, 21:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)167,8175,00210,020168
Irlandia (SEM)158,9110,40237,000168
Austria123,58-8,71200,046168
Słowenia122,47-9,14200,008168
Węgry119,12-9,20213,3210168
Portugalia117,95-1,43255,1617168
Chorwacja117,28-9,17202,169168
Hiszpania116,71-1,43255,1617168
Rumunia116,56-9,22209,6511168
Słowacja116,33-9,30201,2712168
Polska113,83-13,65202,0813168
Grecja111,52-0,02216,5015168
Belgia110,63-9,70203,1510168
Bułgaria110,43-0,02208,6810168
Czechy110,09-9,44201,7612168
Holandia107,92-10,63203,9811168
Niemcy (DE-LU)106,58-12,28203,1712168
Dania (DK1)105,00-12,67204,209168
Francja94,87-9,75190,0019168
Łotwa75,030,00175,520168
Litwa75,02-0,02175,523168
Estonia49,090,00174,610168
Szwecja (SE3)47,88-0,02105,451168
Finlandia13,930,0027,400168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz