Średnia PL123,15EUR/MWh
PL minus DE+6,60EUR/MWh
Ujemne rekordy PL3z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-124710616507-2707-2807-2907-3007-3108-0108-02
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -4,28 EUR/MWh (28 lipca 2026, 14:00). Najwyższy: 306,00 EUR/MWh (31 lipca 2026, 20:00). Rozpiętość 310,28 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 2 rekordy osiągnęły co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 3 z 168 polskich obserwacji, czyli 1,8% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 102 z nich, czyli 60,7%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 6,60 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -4,28 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (28 lipca 2026, 14:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 306,79 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Rumunia (30 lipca 2026, 20:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)175,91121,97234,300168
Irlandia (SEM)162,69107,28240,660168
Austria129,392,41268,610168
Słowenia129,311,54305,120168
Węgry127,771,43296,100168
Chorwacja126,671,47289,940168
Słowacja126,201,22273,890168
Rumunia124,201,40306,790168
Polska123,15-4,28306,003168
Portugalia121,29-0,22232,275168
Czechy119,610,87266,220168
Hiszpania118,37-0,22232,275168
Belgia116,82-3,04250,796168
Niemcy (DE-LU)116,55-3,73263,6515168
Holandia115,96-3,76257,058168
Dania (DK1)115,17-0,03261,802168
Bułgaria106,631,40217,960168
Francja104,44-2,54220,0213168
Grecja96,58-0,01217,9630168
Litwa38,551,38159,060168
Łotwa38,531,97159,060168
Estonia24,521,97144,150168
Szwecja (SE3)22,321,4598,910168
Finlandia14,541,9730,620168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz