Średnia PL138,30EUR/MWh
PL minus DE+23,51EUR/MWh
Ujemne rekordy PL5z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-155612719808-0308-0408-0508-0608-0708-0808-09
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -3,06 EUR/MWh (9 sierpnia 2026, 13:00). Najwyższy: 461,15 EUR/MWh (5 sierpnia 2026, 19:00). Rozpiętość 464,21 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 11 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 5 z 168 polskich obserwacji, czyli 3,0% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 91 z nich, czyli 54,2%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 23,51 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -12,15 EUR/MWh. Jeden z 2 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Niemcy (DE-LU) (8 sierpnia 2026, 14:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 507,57 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Słowenia (4 sierpnia 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)185,6761,11289,330168
Słowenia158,680,03507,570168
Słowacja157,95-0,86392,854168
Chorwacja157,850,03478,840168
Rumunia156,44-0,03433,933168
Węgry156,13-0,02418,883168
Austria144,810,05260,840168
Bułgaria144,050,00289,330168
Irlandia (SEM)143,788,78225,560168
Polska138,30-3,06461,155168
Grecja136,37-0,01289,335168
Czechy133,95-1,77319,554168
Portugalia121,33-0,10215,133168
Hiszpania121,24-0,11215,135168
Niemcy (DE-LU)114,79-12,15240,0119168
Belgia113,81-8,13198,125168
Holandia111,95-10,08200,9320168
Dania (DK1)110,98-0,02239,552168
Francja107,71-6,67187,2711168
Litwa39,450,00183,120168
Łotwa39,450,00183,120168
Szwecja (SE3)23,760,00114,310168
Estonia23,710,00155,150168
Finlandia13,240,0040,050168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz