Średnia PL135,03EUR/MWh
PL minus DE+4,71EUR/MWh
Ujemne rekordy PL5z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-124710616508-1008-1108-1208-1308-1408-1508-16
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -10,97 EUR/MWh (11 sierpnia 2026, 11:00). Najwyższy: 338,86 EUR/MWh (13 sierpnia 2026, 20:00). Rozpiętość 349,83 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 5 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 5 z 168 polskich obserwacji, czyli 3,0% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 47 z nich, czyli 28,0%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 4,71 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -10,97 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (11 sierpnia 2026, 11:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 338,86 EUR/MWh; jeden z 14 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Austria (13 sierpnia 2026, 20:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)172,81119,82311,500168
Włochy (IT-North)170,5758,25277,160168
Słowacja144,820,98338,860168
Słowenia144,791,88338,860168
Węgry144,761,24338,860168
Chorwacja144,451,75338,860168
Austria143,271,75338,860168
Rumunia142,911,30338,860168
Czechy139,020,93338,860168
Belgia135,928,72338,860168
Polska135,03-10,97338,865168
Francja134,748,35338,860168
Portugalia134,450,14244,030168
Holandia130,87-4,53338,865168
Niemcy (DE-LU)130,32-0,10338,862168
Hiszpania128,920,00244,030168
Bułgaria128,601,31240,980168
Dania (DK1)128,151,62338,860168
Grecja102,09-0,01240,9827168
Litwa67,171,53261,300168
Łotwa67,171,53261,300168
Szwecja (SE3)48,711,53210,830168
Estonia43,791,53261,300168
Finlandia28,891,53142,740168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz