Średnia PL136,28EUR/MWh
PL minus DE-8,23EUR/MWh
Ujemne rekordy PL10z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-145412319108-1708-1808-1908-2008-2108-2208-23
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -25,00 EUR/MWh (23 sierpnia 2026, 16:00). Najwyższy: 266,30 EUR/MWh (17 sierpnia 2026, 18:00). Rozpiętość 291,30 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 0 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 10 z 168 polskich obserwacji, czyli 6,0% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 35 z nich, czyli 20,8%. Średnia różnica PL minus DE wynosi -8,23 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane nie potwierdzają tezy, że Polska była średnio droższa od Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -25,00 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (23 sierpnia 2026, 16:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 266,30 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Polska (17 sierpnia 2026, 18:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)176,18140,63241,420168
Włochy (IT-North)163,258,75214,420168
Słowacja156,030,00232,350168
Węgry155,160,00226,110168
Słowenia153,960,00222,850168
Chorwacja153,780,00222,740168
Austria152,93-1,50215,012168
Rumunia152,610,00226,320168
Bułgaria150,680,80223,620168
Czechy147,80-4,05216,034168
Niemcy (DE-LU)144,50-5,00213,4011168
Grecja144,490,80223,620168
Holandia144,31-4,06213,569168
Belgia143,99-4,08213,639168
Dania (DK1)143,90-0,00213,501168
Francja139,76-3,93213,7813168
Polska136,28-25,00266,3010168
Portugalia128,76-2,10242,5414168
Łotwa123,891,57263,410168
Litwa123,861,57263,410168
Hiszpania120,70-2,10242,5414168
Szwecja (SE3)100,591,57199,740168
Estonia93,081,57228,360168
Finlandia71,291,57180,080168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz