Średnia PL125,19EUR/MWh
PL minus DE+1,00EUR/MWh
Ujemne rekordy PL9z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-124710716608-2408-2508-2608-2708-2808-2908-30
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -50,91 EUR/MWh (27 sierpnia 2026, 12:00). Najwyższy: 322,44 EUR/MWh (24 sierpnia 2026, 20:00). Rozpiętość 373,35 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 1 rekord osiągnął co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 9 z 168 polskich obserwacji, czyli 5,4% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 97 z nich, czyli 57,7%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 1,00 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -50,91 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (27 sierpnia 2026, 12:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 322,44 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Polska (24 sierpnia 2026, 20:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Irlandia (SEM)191,92145,76290,660168
Włochy (IT-North)189,8150,39253,710168
Rumunia157,01-0,01259,591168
Węgry156,71-1,43257,535168
Bułgaria156,150,01258,690168
Grecja155,880,01258,690168
Słowenia155,61-0,74251,715168
Chorwacja155,40-0,16246,725168
Austria153,61-1,06240,914168
Słowacja145,52-1,22256,785168
Czechy137,30-1,12230,755168
Belgia132,28-1,03212,295168
Polska125,19-50,91322,449168
Niemcy (DE-LU)124,19-1,81219,5314168
Dania (DK1)121,960,45222,760168
Holandia121,26-1,59214,9011168
Francja121,15-1,01212,3215168
Portugalia106,56-1,01224,3616168
Hiszpania106,46-1,01224,3616168
Litwa96,121,95220,130168
Łotwa95,831,95220,130168
Estonia78,171,95220,130168
Szwecja (SE3)75,971,32194,790168
Finlandia53,411,20180,680168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz