Średnia PL165,19EUR/MWh
PL minus DE+2,80EUR/MWh
Ujemne rekordy PL0z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-166113821409-0709-0809-0909-1009-1109-1209-13
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to 10,15 EUR/MWh (8 września 2026, 13:00). Najwyższy: 443,38 EUR/MWh (10 września 2026, 19:00). Rozpiętość 433,23 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 8 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

W dostępnych godzinowych agregatach Polski nie było wartości poniżej zera. Nie dowodzi to braku ujemnego pojedynczego kwadransa: agregacja może wygładzić krótkie skrajności.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 65 z nich, czyli 38,7%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 2,80 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -0,32 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Hiszpania (13 września 2026, 12:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 473,77 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Holandia (10 września 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)208,4318,98310,000168
Irlandia (SEM)199,0456,35330,500168
Austria182,201,32418,190168
Słowenia177,690,87413,440168
Węgry177,310,84425,740168
Rumunia177,170,82423,770168
Chorwacja176,340,84415,390168
Belgia174,68-0,02444,121168
Słowacja170,380,68433,550168
Holandia168,61-0,03473,771168
Czechy167,240,50438,030168
Bułgaria166,8310,50301,400168
Polska165,1910,15443,380168
Niemcy (DE-LU)162,39-0,24460,862168
Dania (DK1)161,180,58471,770168
Grecja155,200,00301,400168
Francja153,24-0,01272,884168
Portugalia137,65-0,28271,534168
Hiszpania137,28-0,32271,535168
Litwa114,332,55357,540168
Łotwa114,332,55357,540168
Szwecja (SE3)73,322,79180,320168
Estonia63,322,08357,540168
Finlandia52,191,20203,550168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz