Średnia PL156,30EUR/MWh
PL minus DE+21,04EUR/MWh
Ujemne rekordy PL6z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-217917827709-1409-1509-1609-1709-1809-1909-20
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -0,55 EUR/MWh (20 września 2026, 13:00). Najwyższy: 663,17 EUR/MWh (14 września 2026, 19:00). Rozpiętość 663,71 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 6 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 6 z 168 polskich obserwacji, czyli 3,6% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 88 z nich, czyli 52,4%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 21,04 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -3,05 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Holandia (20 września 2026, 13:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 738,18 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Dania (DK1) (14 września 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)211,5670,35284,400168
Węgry182,08-0,34619,663168
Słowenia178,01-0,26593,622168
Rumunia177,33-0,36615,844168
Austria176,41-0,00592,801168
Chorwacja175,72-0,32598,273168
Irlandia (SEM)171,851,10359,170168
Słowacja169,24-0,63637,606168
Bułgaria162,06-0,01284,403168
Polska156,30-0,55663,176168
Grecja155,41-0,01284,4010168
Czechy146,24-0,82648,296168
Belgia141,42-1,13441,7412168
Holandia139,11-3,05400,0013168
Niemcy (DE-LU)135,25-1,98697,3114168
Portugalia132,21-0,06296,259168
Hiszpania132,06-1,08296,2513168
Francja131,75-1,08305,8213168
Dania (DK1)125,03-1,28738,1810168
Łotwa96,160,13369,550168
Litwa95,79-0,22369,553168
Estonia70,23-0,02367,921168
Szwecja (SE3)53,61-2,00258,984168
Finlandia48,30-0,33293,186168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz