Średnia PL153,78EUR/MWh
PL minus DE-0,41EUR/MWh
Ujemne rekordy PL6z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-186915724409-2109-2209-2309-2409-2509-2609-27
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -3,20 EUR/MWh (27 września 2026, 13:00). Najwyższy: 436,90 EUR/MWh (22 września 2026, 19:00). Rozpiętość 440,10 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 5 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 6 z 168 polskich obserwacji, czyli 3,6% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 61 z nich, czyli 36,3%. Średnia różnica PL minus DE wynosi -0,41 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane nie potwierdzają tezy, że Polska była średnio droższa od Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -3,20 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (27 września 2026, 13:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 609,65 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Dania (DK1) (22 września 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)201,7259,91276,500168
Irlandia (SEM)194,2414,87414,870168
Węgry193,67-2,71534,695168
Rumunia191,69-2,68530,945168
Bułgaria182,16-0,07302,375168
Chorwacja180,95-2,55516,845168
Słowenia178,21-2,51514,175168
Austria175,98-2,52520,575168
Słowacja172,18-2,88547,825168
Grecja171,13-0,07302,2514168
Belgia165,07-0,01462,001168
Holandia163,93-0,04570,942168
Czechy156,66-2,83555,325168
Niemcy (DE-LU)154,19-2,49596,385168
Dania (DK1)154,170,00609,650168
Polska153,78-3,20436,906168
Francja147,66-0,87282,434168
Portugalia145,91-0,01282,431168
Hiszpania144,87-0,05282,433168
Łotwa138,779,07308,110168
Litwa138,779,07308,110168
Szwecja (SE3)109,848,14298,920168
Estonia98,979,07308,110168
Finlandia78,649,07307,570168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz