Średnia PL144,87EUR/MWh
PL minus DE-31,55EUR/MWh
Ujemne rekordy PL3z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-166113921709-2809-2909-3010-0110-0210-0310-04
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -31,21 EUR/MWh (1 października 2026, 12:00). Najwyższy: 318,16 EUR/MWh (2 października 2026, 19:00). Rozpiętość 349,36 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 1 rekord osiągnął co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 3 z 168 polskich obserwacji, czyli 1,8% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 10 z nich, czyli 6,0%. Średnia różnica PL minus DE wynosi -31,55 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane nie potwierdzają tezy, że Polska była średnio droższa od Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -31,21 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (1 października 2026, 12:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 342,21 EUR/MWh; jeden z 13 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Austria (28 września 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Włochy (IT-North)200,4568,94301,640168
Irlandia (SEM)184,0977,98299,420168
Belgia182,4055,65342,210168
Francja179,3647,70342,210168
Holandia178,1843,66342,210168
Niemcy (DE-LU)176,4220,00342,210168
Dania (DK1)171,8915,01342,210168
Austria170,86-5,23342,211168
Portugalia166,881,08336,510168
Słowenia166,3110,61342,210168
Hiszpania165,901,08267,390168
Chorwacja164,1811,92342,210168
Węgry160,952,72342,210168
Słowacja158,70-16,14342,211168
Rumunia158,469,48342,210168
Czechy156,3110,51342,210168
Polska144,87-31,21318,163168
Bułgaria142,579,86271,220168
Grecja116,26-23,00271,2253168
Szwecja (SE3)75,780,22178,260168
Litwa73,563,27229,700168
Łotwa73,563,27229,700168
Estonia68,703,27229,700168
Finlandia48,863,28229,460168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz