Średnia PL130,58EUR/MWh
PL minus DE-3,18EUR/MWh
Ujemne rekordy PL1z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-166214021810-0510-0610-0710-0810-0910-1010-11
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -8,98 EUR/MWh (9 października 2026, 14:00). Najwyższy: 378,35 EUR/MWh (6 października 2026, 19:00). Rozpiętość 387,33 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 2 rekordy osiągnęły co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 1 z 168 polskich obserwacji, czyli 0,6% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 64 z nich, czyli 38,1%. Średnia różnica PL minus DE wynosi -3,18 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane nie potwierdzają tezy, że Polska była średnio droższa od Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -8,98 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (9 października 2026, 14:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 470,55 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Węgry (9 października 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Węgry226,5132,40470,550168
Włochy (IT-North)219,88113,95347,630168
Rumunia219,1032,21428,970168
Bułgaria209,3932,16351,150168
Chorwacja207,6433,06371,570168
Słowacja204,1928,77415,660168
Słowenia203,3233,65371,040168
Austria196,4045,17373,490168
Irlandia (SEM)178,029,81342,400168
Grecja174,73-0,10347,6325168
Portugalia153,58-0,01285,332168
Hiszpania152,42-0,01271,621168
Belgia140,28-2,61374,712168
Holandia138,15-4,13378,843168
Czechy136,8023,66377,720168
Niemcy (DE-LU)133,751,70382,320168
Dania (DK1)131,87-0,50381,341168
Francja131,60-0,01353,741168
Polska130,58-8,98378,351168
Litwa80,33-0,21270,526168
Łotwa77,62-0,21238,796168
Szwecja (SE3)58,04-4,31175,6710168
Estonia46,20-0,21238,796168
Finlandia29,97-0,34181,478168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz