Średnia PL165,88EUR/MWh
PL minus DE+30,74EUR/MWh
Ujemne rekordy PL0z 168
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-187015924710-1910-2010-2110-2210-2310-2410-25
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to 0,01 EUR/MWh (25 października 2026, 09:00). Najwyższy: 381,12 EUR/MWh (19 października 2026, 19:00). Rozpiętość 381,11 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 7 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

W dostępnych godzinowych agregatach Polski nie było wartości poniżej zera. Nie dowodzi to braku ujemnego pojedynczego kwadransa: agregacja może wygładzić krótkie skrajności.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 168. Polska była droższa w 106 z nich, czyli 63,1%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 30,74 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -4,51 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Holandia (25 października 2026, 13:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 450,97 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Węgry (20 października 2026, 19:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 4200 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Węgry268,8086,68450,970168
Rumunia258,66133,85412,350168
Bułgaria255,93133,36396,130168
Włochy (IT-North)247,74173,02344,650168
Chorwacja237,23142,00354,340168
Słowenia231,77140,74344,650168
Austria231,30130,39304,530168
Grecja229,451,01396,130168
Słowacja213,9485,39422,680168
Irlandia (SEM)199,720,00408,540168
Czechy176,8983,65302,750168
Polska165,880,01381,120168
Portugalia153,55-1,46309,147168
Hiszpania153,02-1,46296,937168
Belgia137,96-2,03284,445168
Niemcy (DE-LU)135,15-0,01279,583168
Holandia133,97-4,51279,5812168
Dania (DK1)130,50-0,01279,581168
Francja128,510,00279,740168
Litwa94,071,09266,510168
Łotwa93,881,09266,510168
Estonia70,460,00261,370168
Szwecja (SE3)69,90-0,59175,888168
Finlandia27,821,05133,110168

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz