Średnia PL210,89EUR/MWh
PL minus DE+37,26EUR/MWh
Ujemne rekordy PL1z 72
Dzienne średnie rekordów: Polska i DE-LUEUR/MWh
-218018028010-2610-2710-28
PolskaNiemcy / DE-LU

Polska: od minimum do wieczornego szczytu

Najniższy polski rekord to -13,01 EUR/MWh (27 października 2026, 11:00). Najwyższy: 551,48 EUR/MWh (26 października 2026, 16:00). Rozpiętość 564,49 EUR/MWh pokazuje, dlaczego średnia całego okresu nie opisuje jednakowo każdej pory zużycia. W tym zestawie 16 rekordów osiągnęło co najmniej 300 EUR/MWh; próg ten służy tu wyłącznie jako jawny filtr analityczny, nie oficjalna definicja drogiej energii.

Ujemna cena wystąpiła w 1 z 72 polskich obserwacji, czyli 1,4% próbki. Nie oznacza to identycznej liczby ujemnych kwadransów ani automatycznej zapłaty dla odbiorcy detalicznego.

Polska i Niemcy: ta sama jednostka, sparowane rekordy

Wspólnych par daty i godziny jest 72. Polska była droższa w 42 z nich, czyli 58,3%. Średnia różnica PL minus DE wynosi 37,26 EUR/MWh. Znak dodatni oznacza droższą Polskę, ujemny — tańszą. W tym okresie dane potwierdzają premię cenową Polski wobec Niemiec.

To porównanie hurtowego produktu Day-Ahead, a nie rachunków gospodarstw domowych. Pomijamy podatki, dystrybucję, marże i profile zużycia. Średnią ważoną własnym poborem można wyliczyć dopiero po dołączeniu pomiarów konkretnego odbiorcy.

Co zwraca uwagę w pozostałych strefach

Minimum całego wyciągu tygodniowego to -13,01 EUR/MWh. Jedyny rekord o tej wartości pochodzi z rynku Polska (27 października 2026, 11:00, czas lokalny rynku). Maksimum to 551,48 EUR/MWh; jeden z 1 rekordów o tej wartości pochodzi z rynku Polska (26 października 2026, 16:00). Remis nie oznacza wyłączności jednego kraju. Są to skrajności próbki, nie deklarowane rekordy całej historii.

W tabeli pomijamy osobny ranking Luksemburga, bo nominalnie odpowiada tej samej strefie DE-LU co niemiecki szereg. Dania oznacza tu DK1, Szwecja SE3, a Włochy IT-North. Różnice między etykietami krajów nie mogą zastępować analizy strefowej. Dla Irlandii i Portugalii brakuje rekordu 28 października o 23:00; ich dane za ten dzień obejmują 23 sloty, a nie kompletny profil dobowy.

Co z tych obserwacji wynika, a czego nie wiemy

Odbiorca z odpowiednią umową może wykorzystać profil cen do planowania potrzebnego zużycia. Wytwórca powinien zestawić go z faktyczną produkcją i kontraktem, a operator magazynu ze sprawnością oraz kosztem cyklu. Sama rozpiętość cen nie jest gotowym wynikiem finansowym.

Ceny nie rozstrzygają przyczyny konkretnego skoku. Wyjaśnienie wymaga sprawdzenia podaży, zapotrzebowania, dostępności źródeł i wymiany transgranicznej. Nie przypisujemy zdarzeniom pogody, awarii lub niedoboru bez osobnego dowodu. Rozwój OZE może dostarczać tańszą energię, ale równolegle potrzebuje sieci i elastycznego odbioru.

Zakres i odtwarzalność

Obliczenia powstały z 1798 rekordów aplikacji dla 25 etykiet rynków, pobranych 28 października 2026. Posługujemy się średnią arytmetyczną wartości godzinowych w EUR/MWh. Dostępność poszczególnych rynków można sprawdzić w CSV. Brak nie jest zastępowany zerem.

W marcu pomijana jest nieistniejąca lokalna godzina zmiany czasu, a jesienna powtórzona godzina w bazie może być uśredniona do jednego slotu. Dlatego licznik rekordów nie jest miarą fizycznego czasu ważonego długością okresów. Dane mogą podlegać korektom źródłowym; ten raport zachowuje konkretny pobrany wyciąg.

Dane do pobrania

Rynek / strefaŚrednia EUR/MWhMinimumMaksimumUjemne rekordyLiczba rekordów
Rumunia279,56202,28399,58072
Bułgaria273,93200,68395,43072
Węgry270,68138,81407,21072
Włochy (IT-North)261,02199,32349,55072
Chorwacja255,80190,25351,98072
Austria253,75200,09347,46072
Słowenia251,47188,77349,60072
Grecja238,6351,92362,39072
Słowacja234,96109,00416,77072
Czechy217,4597,24344,40072
Polska210,89-13,01551,48172
Portugalia201,1656,54314,23071
Hiszpania200,4056,54314,23072
Belgia191,2322,59350,41072
Francja189,2734,60349,55072
Holandia183,3918,00351,19072
Irlandia (SEM)176,1322,83375,99071
Niemcy (DE-LU)173,6319,39343,09072
Dania (DK1)130,6715,84278,25072
Litwa87,410,05318,42072
Łotwa87,410,05318,42072
Estonia56,630,05298,37072
Szwecja (SE3)37,15-0,72176,17472
Finlandia6,570,0120,61072

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz