Udział i głębokość to różne informacje

Duża liczba ujemnych wartości nie musi oznaczać najgłębszego minimum. Rynek może często schodzić odrobinę poniżej zera albo rzadziej notować bardzo głębokie spadki. Dlatego tabela pokazuje równocześnie liczbę, udział i minimum dla każdej etykiety.

Próbka obejmuje 228 dat od rejestracji domeny do 28 października. Nie jest statystyką całego 2026 roku. Różna dostępność danych wymaga patrzenia na mianownik, a nie tylko na liczbę przypadków. Dwie brakujące obserwacje w całym wyciągu nie są uzupełniane zerami.

Co dokładnie reprezentuje ranking

Luksemburg pomijamy w odrębnym rankingu, ponieważ jego etykieta nominalnie opisuje tę samą strefę DE-LU co Niemcy. DK oznacza DK1, SE oznacza SE3, a IT oznacza IT-North. Nie uprawnia to do twierdzenia, że wszystkie strefy Danii, Szwecji lub Włoch miały taki sam profil.

Czas rekordu jest czasem lokalnym rynku. Porównanie udziałów na całym zakresie dat opisuje dostępne lokalne profile, nie identyczną sekwencję jednoczesnych godzin UTC dla każdego kraju. W szczegółowych porównaniach PL–DE używamy sparowanych etykiet w tej samej strefie czasu.

Pozytywny sygnał dla elastyczności, nie pochwała marnowania

Ujemne ceny pokazują, jak ważne jest dopasowanie odbioru i możliwości przesyłu do podaży. Magazyny, elastyczne procesy i dobrze sterowane potrzebne zużycie mogą pomóc zagospodarować energię, która w innym wypadku ma małą wartość rynkową.

Rozwój farm słonecznych i wiatrowych wnosi niskokosztową energię; równoległy rozwój sieci i elastyczności zwiększa szansę jej wykorzystania. Nie wynika z tego, że dowolny odbiorca zarobi na każdym ujemnym okresie. Rozliczenie i koszty fizycznego poboru nadal zależą od umowy.

Jak sprawdzić liczby

Dane do pobrania zawierają pełny zakres z wyciągu. Liczymy warunek cena mniejsza od zera dla godzinowych wartości aplikacji. Zero nie jest ceną ujemną. Nie liczymy pojedynczych kwadransów, których osobna zmienność może zostać wygładzona przy agregacji.

Przed wyciąganiem wniosków o przyczynach potrzebne byłyby dodatkowe serie generacji i zapotrzebowania. Ranking cenowy nie identyfikuje awarii, manipulacji ani optymalnej liczby nowych instalacji. Jest punktem wyjścia do precyzyjniejszych pytań.

Dane do pobrania

Rynek / strefaUjemne rekordyWszystkie rekordyUdziałMinimum EUR/MWh
Hiszpania561547110,25%-9,83
Francja51154719,34%-496,86
Grecja48754718,90%-50,00
Portugalia46754708,54%-9,83
Niemcy (DE-LU)45054718,23%-499,00
Holandia39454717,20%-498,44
Belgia29754715,43%-497,91
Polska28054715,12%-469,23
Czechy26854714,90%-500,00
Słowacja24754714,51%-500,00
Austria24254714,42%-496,86
Węgry21854713,98%-500,00
Słowenia20954713,82%-473,75
Chorwacja20154713,67%-326,53
Dania (DK1)19654713,58%-31,28
Rumunia17654713,22%-97,55
Bułgaria15454712,81%-79,49
Szwecja (SE3)9054711,65%-13,07
Litwa7254711,32%-13,55
Łotwa6454711,17%-13,55
Finlandia6054711,10%-9,57
Estonia4754710,86%-9,57
Irlandia (SEM)454700,07%-10,05
Włochy (IT-North)054710,00%0,00

Źródła i weryfikacja

Daty wydarzeń i zakresów danych są oddzielone od dat publikacji. Materiały archiwalne nie są wstecznie datowane.

  1. ENTSO-E Transparency Platform — źródło cen Day-Ahead
  2. VoltAlert — źródła i metodologia raportów
← Wróć do Strefy wiedzy i analiz